Žarnogrobiščnodobne gomile in naselja starejše halštatske kulture na Štajerskem
K začetku halštatske kulture na območju jugovzhodnih Alp
Ključne besede:
Avstrija; Štajerska; kultura žarnih grobišč; starejša železna doba; gomilni grobovi; utrjena višinska naselja;naseljaPovzetek
V skladu s predstavo, da je splošno evropska stopnja Hall-statt B3 po P. Reineckeju oziroma H. Müller-Karpeju najmlajšastopnja kulture žarnih grobišč v srednji Evropi, se različna utrjenavišinska naselja in gomilni grobovi na območju vzhodnih Alpopredeljujejo še kot ostanki evropske kulture žarnih grobišč.Ker se ne upošteva spremenjena kronologija starejše želez-ne dobe na območju jugovzhodnih Alp (Slovenije), ki sta joizdelala S. Gabrovec in B. Teržan - ta kronologija je povezanatako z Balkanom kot s severno Italijo in Štajersko -, je še ved-no živa predstava o zelo razviti pozni in najpoznejši kulturižarnih grobišč z utrjenimi višinskimi naselji in planimi grobovi.V resnici sodijo ta naselja že v novo dobo, v halštatsko kulturo,in kažejo nov poselitveni model, ki je povezan s postavljanjemgomil za zgornji razred. V tem času se začenja tudi uporabaželeza, in sicer v lokalni stopnji Ljubljana IIb. Zaradi tega jetreba začetek železne dobe postaviti v stopnjo Hallstatt B3, kiabsolutnokronološko sodi v 9. stoletje pr. Kr., verjetno celozelo zgodaj v okviru tega stoletja.“Štajerski vzorec” je doslej veljal tudi za pomembno utrje-no višinsko naselje Burgstall pri Kleinkleinu in za pripadajočegomile. Grobišči, izkopani nedavno pri Wildonu in Gniebingu,sodita že v starejšo železno dobo in sta gomilni prav tako kotvsa druga grobišča iz Štajerske, objavljena nedavno z oznako“iz pozne ali najpoznejše žarnogrobiščne dobe”. Tudi gomiliiz Wetzelsdorfa ne pripadata zgodnji (!) žarnogrobiščni dobi(Hallstatt A!), ampak starejši železni dobi.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki