Ozaveščenost prebivalcev o varovanju mokrišč
DOI:
https://doi.org/10.3986/AGS48105Ključne besede:
geografija, Ramsarska konvencija, mokrišča, ozaveščenost prebivalcev, varstvo okolja, Sečoveljske soline, Škocjanske jame, Cerkniško jezeroPovzetek
Mokrišča je človek v preteklosti zaradi negativnega odnosa in nepoznavanja njihovih funkcij in vrednosti pogosto spreminjal. Njihovo množično izginotje in degradiranje sta bila glavna povoda za nastanek Ramsarske konvencije, prve medvladne pogodbe o ohranjanju in trajnostni rabi mokrišč. Do sedaj so bila v seznam ramsarskih lokalitet vključena tri slovenska mokrišča: Sečoveljske soline, Škocjanske jame in Cerkniško jezero z okolico. Na podlagi metode anketiranja, smo ugotavljali, kakšna je ozaveščenost prebivalcev o mokriščih in odnos do njihovega varovanja. Ugotovili smo, da se ozaveščenost prebivalcev o varovanju mokrišč povečuje z višanjem izobrazbe prebivalcev, višanjem zaposlenosti v kvartarnem sektorju in nižanjem starosti prebivalcev. Zaradi pomanjkljivih informacij ter nezadostnega poznavanja naravovarstvenih in ekonomskih funkcij mokrišč se na nekaterih območjih ustvarja negativno mnenje o prednostih življenja na zavarovanih območjih, znotraj katerih ležijo ramsarske lokalitete. V prihodnosti bo potrebno izdelati učinkovite programe izobraževanj in vzpostaviti aktivnejše vključevanje prebivalcev v dejavnosti, ki se izvajajo v zavarovanih območjih.
Prenosi
Literatura
Beltram, G. 2000: Mokrišča: prezirano bogastvo narave. Proteus 62, 5. Ljubljana.
Beltram, G. 2005: Ramsarska konvencija in slovenska mokrišča. Novi izzivi za ohranjanje mokrišč v 21. stoletju. Ministrstvo za okolje in prostor. Ljubljana.
Bolješič, R. 1999: Konvencija o mokriščih, ki so mednarodnega pomena, zlasti kot habitati vodnih ptic. Ramsarska konvencija in slovenska mokrišča. Nacionalni odbor Republike Slovenije za Ramsarsko konvencijo pri Ministrstvu za okolje in prostor. Ljubljana.
Breg, M., Kladnik, D., Smrekar, A. 2007: Odlagališča odpadkov na vodovarstvenem območju Ljubljanskega polja, glavnem viru oskrbe Ljubljane s pitno vodo. Geografski zbornik 47-1. Ljubljana. DOI: http://dx.doi.org/10.3986/AGS47104
Gold, R. J. 1980: An Introduction to Behavior Geography. Oxford University Press. Oxford.
Kogelnik, M. 2006: Ohranjanje mokrišč v kmetijski kulturni krajini. Funkcije mokrišč za življenje in razvoj. Ministrstvo za okolje in prostor, Društvo za preučevanje ptic in varstvo narave. Ljubljana.
Kogovšek, J. 1999: Hidrologija krasa, Onesnaževanje vode na krasu. Kras Pokrajina – življenje – ljudje. Ljubljana.
Kranjc, A. 2002: Zgodovinski pregled in opis jam. Park Škocjanske jame. Škocjan.
Plut, D. 2000: Geografija vodnih virov. Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Ljubljana.
Polajnar, K. 2007: Odnos prebivalcev do ramsarskih lokalitet. Diplomsko delo. Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Ljubljana.
Sadoul, N., Walmsley, J., Charpentier, B. 1998: Salinas and Nature Conservation. Arles, Tour du Valat.
Schein, V. 2002: Jezero in jezerci-posebnosti skozi način življenja jezercev. Jezero, ki izginja: monografija o Cerkniškem jezeru. Društvo ekologov Slovenije. Ljubljana.
Smrekar, A. 2002: Gospodarski načrti in posegi. Jezero, ki izginja: monografija o Cerkniškem jezeru. Društvo ekologov Slovenije. Ljubljana.
Smrekar, A. 2006: Zavest ljudi o pitni vodi. Geografija Slovenije 12. Ljubljana.
Špes, M. 1998: Degradacija okolja kot dejavnik diferenciacije urbane pokrajine. Geographica Slovenica 30. Ljubljana.
The Ramsar Convention on Wetlands. Internet: http://www.ramsar.org/ (4. 12. 2007).
Zakon o vodah. 2002. Uradni list Republike Slovenije 67. Ljubljana.
Zakon o ohranjanju narave. 2004. Uradni list Republike Slovenije 96. Ljubljana.
Žagar, Z. 1988: Življenje in delo v solinah. Sečoveljske soline včeraj – danes – jutri. Pomorski muzej Sergej Mašera. Piran.
What are wetlands? 2003. Internet: http://www.ramsar.org/about/about_infopack_1e.htm (2. 1. 2007).
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorske pravice (c) 2008 Katarina Polajnar
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.