Širitev Ljubljane na Ljubljansko barje

Avtorji

  • Primož Gašperič

DOI:

https://doi.org/10.3986/AGS44201

Ključne besede:

Ljubljana, širitev mesta, Ljubljansko barje, urbanizacija, poselitev

Povzetek

Ljubljana se je razmeroma pozno začela širiti proti jugu, saj je barje z vsemi svojimi lastnostmi zaviralno vplivalo na širitveni proces mesta. Vendar pa se je s postopnim razvojem dejavnosti in vse večjim številom priseljencev proces urbanizacije začel postopno širiti tudi na to območje. Začetki širitve se začnejo v šestdesetih letih dvajsetega stoletja, najbolj intenzivno pa od sedemdesetih let naprej. Poleg organizirane gradnje je bila zelo močno razširjena stihijska gradnja, s katero so bila poseljena številna kasneje zaokrožena območja in posamezni deli do tedaj še neurbaniziranih območij. Nadzor nad temi gradnjami je bil slab in je omogočal nenadzorovano poselitev, ki je ponekod začrtala smeri nadaljnjega urbanega razvoja. Zaradi bližine središča mesta je obravnavano območje dobivalo vse večji pomen. Močno se je povečalo število dejavnosti, razvila so se trgovska središča in infrastrukturno omrežje, v procesu nastajanja pa je še celostna rešitev komunalnega omrežja. Kljub temu da gre le za del celotnega mesta, so se razvila številna manjša območja, ki imajo posamezne svojske značilnosti, med seboj pa se močno razlikujejo. To se kaže pri načinu poselitve, razvitosti območja in strukturi prebivalstva. Zato je obravnavano območje izrazito heterogeno in kot takšno izziv za nadaljnje raziskave.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Literatura

Bregar, F. 1996: Pokrajinsko-ekološko vrednotenje Ljubljane in okolice z vidika širjenja urbanizacije. Diplomsko delo, Filozofska fakulteta. Ljubljana.

Cunder, T. 1984: Ogroženost Ljubljanskega barja po poplavah in potresih s posebnim ozirom na južni rob Ljubljane. Diplomsko delo, Filozofska fakulteta. Ljubljana.

Gams, I., Cunder, T. 1983: Ljudska zaznava ogroženosti ter znanje o potresih in poplavah: na primeru južnega roba Ljubljanskega barja. Naravne nesreče v Sloveniji. Ljubljana.

Gašperič, P., Kertel, R. 1965: Demografski učinki urbanizacijskih vplivov v občini Ljubljana Vič-Rudnik. Diplomsko delo, Filozofska fakulteta. Ljubljana.

Kolbezen, M. 1984: Hidrografske značilnosti poplav na Ljubljanskem barju. Geografski zbornik 24. Ljubljana.

Lah, A. 1963: Problemi urejevanja in gospodarskega izkoriščanja Ljubljanskega barja v obdobju 1945–1961. Doktorska disertacija, Filozofska fakulteta. Ljubljana.

Ljubljansko geografsko društvo. 2000: Ljubljana – geografija mesta. Ljubljana.

Lovrenčak, F., Orožen Adamič, M. 1999: Ljubljansko barje. Slovenija, pokrajine in ljudje. Ljubljana.

Mihelič, B. 1983: Urbanistični razvoj Ljubljane. Ljubljana.

Mlinar, M. 1987: Suburbanizacija v Ljubljanski regiji. Geografski obzornik 34. Ljubljana.

Mestna občina Ljubljana. 2001: Prostorski plan Mestne občine Ljubljana. Prostorska zasnova: gradivo za razpravo. Ljubljana.

Orožen Adamič, M. 1984: Prebivalstvo, poselitev in promet na Ljubljanskem barju. Geografski zbornik 24. Ljubljana

Ravbar, M. 1994: Spremljanje in vrednotenje suburbanizacijskih procesov. Kvaliteta življenja in kvaliteta bivalnega okolja Ljubljane, 1. faza. Ljubljana.

Rebernik, D. 1999a: Prebivalstveni razvoj Ljubljane po letu 1945. Geografski vestnik 71. Ljubljana.

Rebernik, D. 1999b: Socialna geografija Ljubljane. Doktorska disertacija, Filozofska fakulteta. Ljubljana.

Rus, A., Stanič, I. 1993: Členitev mesta Ljubljana. Geografski vestnik 66. Ljubljana.

Vrišer, I. 1956: Razvoj prebivalstva na območju Ljubljane. Knjižica Kronike, časopisa za slovensko krajevno zgodovino 2. Ljubljana.

Objavljeno

2004-12-20

Kako citirati

Gašperič, P. 2004: Širitev Ljubljane na Ljubljansko barje. Acta geographica Slovenica 44-2. https://doi.org/10.3986/AGS44201

Številka

Rubrike

Articles