Problemi in perspektive etnične identifikacije: izginjanje ali nova potrditev?
Povzetek
Slovenski izseljenci, ki so prišli v ZDA po drugi svetovni vojni, so se po znatno višji stopnji izobrazbe, razgledanosti po svetu, poklicnem znanju in znanju angleščine bistveno ločili od prejšnjih generacij. Avtor na podlagi lastnih izkušenj izseljenca te vrste naniza nekatere značilnosti te skupine, njenih odnosov do starejših priseljencev in do raziskovanja lastne etnične dediščine. Med drugim ugotavlja, da ohranjajo ameriški Slovenci svoj jezik v družinskem življenju prve generacije, redko v drugi, nekaj dlje v verski tradiciji, nikakor pa ne v javnem življenju. Čim višja je izobrazba, ki so jo prinesli s seboj v Ameriko, tem dlje se oklepajo slovenskega jezika in etnične identitete, nasprotno pa se s tem lažje in hitreje amerikanizirajo, čim višja je stopnja njihove izobrazbe v angleščini.
Prenosi
Literatura
Rado L. Lencek, On Literatures in Diasporas and the Life Span of Their Media, a paper presented at the Symposium on Contemporary Literatures and Cultures of the United States of America and Canada, Bled, Slovenia (Yugoslavia), 9-14 May 1988.
Cf., Rado L. Lencek, O jeziku in zavesti narodnega porekla, New York: Slovene Ethnic Heritage Studies Center, 1978.
Conversations With Czeslaw Milosz, Translated by Richard Lourie, New York: Harcourt Brace Jovanovich, 1987.
Louis Adamic, The Native’s Return. An American Immigrant Visits Yugoslavia and Discoveres His Old Country (New York and London: Harper & Brothers, 1934); My Native Land (New York: Harper & Brothers, 1943). The quote is from My Native Land, p. 31.
Eric A. Kovačič, 1988, personal communication.
Rudolf Čuješ, 1988, personal communication.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki