»DOBRODOŠLI DOMA?« VRAČANJE SLOVENSKIH IZSELJENCEV V REPUBLIKO SLOVENIJO
Povzetek
V prispevku se nepretenciozno lotevam nekaterih problemov vračajočih se Slovencev iz držav zahodne Evrope in Avstralije v zadnjih petnajstih letih. Pri tem sem izhajala iz empiričnega gradiva in razdelitve dela znotraj projekta Percepcije slovenske integracijske politike.
Pregled izbrane domače in tuje literature je pokazal, da so raziskovalci povratnih migracij zajeli zelo različne vidike vračanja, vendar so se večinoma izognili problematiziranju življenja posameznikov po vrnitvi v izvorno družbo. Tudi v slovenskem političnem in javnem diskurzu do pred nekaj let ni bilo veliko sledi o tovrstnih vprašanjih. Prva in tudi edina resna raziskava povratnih migracij Slovencev je bila del večletnega sociološkega raziskovalnega projekta o Slovencih v ZR Nemčiji, ki je potekal v drugi polovici sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Pa vendar je, podobno kot izselitev, tudi vrnitev v izvorno okolje proces, ki je povezan s težavami, ki jih mora posameznik premostiti, da lahko normalno zaživi: od pridobitve različnih dokumentov in dovoljenj, reševanja stanovanjskega vprašanja, iskanja dela do vključitve v ožje družbeno okolje.
Pri problematiziranju življenja povratnih migrantov moramo razlikovati in upoštevati različne motive vračanja (nikoli ni samo eden), ki v tesni povezanosti s »preživetvenimi strategijami« posameznikov kompleksno vplivajo na posameznikovo percepcijo (re)integracije v izvorno okolje. Motivi, ki so jih navedli povratni migranti, so povezani z njihovimi pričakovanji ob vračanju v izvorno okolje. Soočenje z drugačno (realno) situacijo v tem okolju pa lahko negativno vpliva na posameznika, vzbuja nezadovoljstvo in vodi tudi v remigracijo. V kratkem skoku k problematiki motivov in vzrokov vračanja smo se ustavili pri največkrat in najmanjkrat omenjenem vzroku vračanja: domoljubju in ekonomskem vzroku.
Težave, ki so jih navedli v raziskavo zajeti »povratniki«, so raznovrstne, kompleksne in posredno kažejo na neuspešnost slovenske remigracijske politike. Glavne težave so predolgi in neurejeni postopki pri pridobivanju raznih dovoljenj, (osebnih in nepremičninskih) dokumentov, pri uveljavljanju socialnih pravic, pri uvozu in plačilu carine ter pri nostrifikaciji spričeval. Razočarani so zaradi odklonilnega odnosa zaposlenih na uradih, kjer iščejo pomoč in informacije. K temu je potrebno dodati še težave zaradi nefleksibilnega šolskega sistema in težave, ki so posledica pomanjkljivega informiranjem pred vrnitvijo, saj na konzularnih predstavništvih in v izseljenskih organizacijah ne razpolagajo z vsemi potrebnimi informacijami. Zato imajo »povratniki« občasno tudi občutke nepripadanja, identificirajo se z družbo, v kateri so prej delali in kritizirajo nekatere vidike slovenske družbe – na primer birokracijo in prepočasno sodstvo.
Prenosi
Literatura
Boyle, Paul, Halfacree, Keith, Robinson, Vaughan (1998). Exploring Contemporary Migration. New York: Longman, 282 str.
Brettell B., Caroline (2000). Theorizing Migration in Anthropology, M igration Theory. Talking across Disciplines, (uredila Caroline B. Brettell in James F. Hollifield), New York, London: Routledge, str. 97-135.
Casar-Klopčič, Ivanka (1977). Vračanje pomurskih delavcev iztujine in njihovo vključevanje v domače okolje, Migracije, Bilten 17, Ljubljana: Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij, 85 str.
Čebulj Sajko, Breda (1999). Etnologija in izseljenstvo. Slovenci p o svetu kotpredm et etnoloških raziskav v letih 1926-1993. Ljubljana: Slovensko etnološko društvo, 182 str.
Čebulj Sajko, Breda (2004). Etnologija in povratništvo, Dve domovini/Two Homelands, 19, str. 197-211.
King, Rusell, Mortimer, Jill, Strachan, Alan, Viganola, M aria Teresa ( 1985). Emigrazione di ritom o e sviluppo di un comune rurale in Basilicata. Studu emigrazione, 78, str. 162-198.
Klinar, Peter (1985). Remigracije v kriznih razmerah, Migracije, Bilten 33, Ljubljana: Center za raziskovanje javnega m nenja in množičnih komunikacij, 55 str.
Klinar, Peter (1995). Nekateri sodobni vidiki slovenskih emigracijskih procesov, Dve domovini/Two Homelands, 6, str. 81-94.
Lukšič-Hacin, M arina (2002). Povratniki kot del migracijskega kroga, D ve dom ovini/ Two Homelands, 15, str. 163-178.
Mežnarić, Silva (1977). Motivi vračanja v domovino, Migracije, Bilten 15, Ljubljana: Center za raziskovanje javnega m nenja in množičnih komunikacij, str. 72-86.
Mlekuž, Jernej (2003). »Mali« prispevek k vprašanjem »povratništva«: življenjske pripovedi migrantov povratnikov iz Beneške Slovenije - potovanji brez vrnitve?, Dve domovini/Two Homelands, 17, str. 67-94.
Ollson, Eric (2004). Event or Process? Repatriation Practice and Open-ended M igration, Transnational Spaces: Disciplinary Perspectives, (uredila M aja Povrzanović Frykman), Malmö: M almö University (IM ER), str. 151-168.
Piore, Mchael J. (1979). Birds o f passage. Cambridge: Cambridge Univ. Press, 229 str.
Skrbiš, Zlatko (1999). Long-distance Nationalism. Diasporas, Homelands and Identities. Singapore, Sydney: Ashgate Publishing Ltd., 201 str.
Storhaug, Hans, ur. (2001). Stayers, Leavers and Retumers. Aspects ofM igration and Re^turn M igration in European History, lmmigrants & Minorities, 1 (20).
Storhaug, Hans (2003). European Return Migration: Numbers, Reasons and Consequences, A E M I Journal, 1, str. 69-77.
Švara, Sergej, Toš, Niko, Mežnarić, Silva, ur. (1977). Slovenci po povratku iz ZR Nemčije, sum am i podatki, Migracije, Bilten 14, Ljubljana: Center za raziskovanje javnega nmenja in množičnih komunikacij, 1 56 str.
Taylor, Edward (1976). The Social Adjustm ent of Returned M igrants to Jamaica, Ethnicity in the Americas (uredil Frances Henry), The Hague, Paris: Mouton, str. 213-230.
Toš, Niko, ur. (1978). Slovenci po povratku iz ZR Nemčije, drugo poročilo, M igracije, Bilten 19, Ljubljana: Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij, 132 str.
Virtanen, Keijo (1979). Settlement or Return. Finnish Emigrants (1860-1930) in the International Overseas Return M igration Movement. Turku: Migration Institute, 275 str.
Walaszek, Adam (2000). Poland as the »Promised Land«: Polish-American corporations and Poland after World War 1, Dve dom ovini/Tw oH om elands,W -12, str. 251-268.
Walaszek, Adam (2003). Wychodžcy, Emigrants or Poles? Fears and Hopes about Emigration in Poland 1870 - 1939, A E M l Journal, 1, str. 78-93.
W ym an, M ark (2001). Return M igration - Old Story, New Story, Im m igrants & M inorities, 1 (20), str. 1-18.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki