Prispevki

Smernice za avtorje

Uredništvo revije Traditiones objavlja le prispevke, pripravljene po navodilih revije in oddane v elektronski obliki (DOC, DOCX, ODT ali RTF). Avtorji rokopise pošljejo prek vmesnika Open Journal System (OJS), pri čemer morajo ob registraciji poleg kontaktnih podatkov in afiliacije navesti tudi svojo ORCID oznako.

Obseg znanstvenih člankov je omejen na največ 2 avtorski poli (60.000 znakov s presledki), vključno z izvlečkom (do 500 znakov s presledki), ključnimi besedami (pet) in povzetkom v angleščini ali slovenščini (do 4000 znakov s presledki) ter seznamom referenc.

Besedilo prispevkov naj bo v pisavi Times New Roman velikosti 12 pt, razmak med vrsticami naj znaša 1,5 vrstice, poravnava besedila pa naj bo obojestranska. Besedilo mora biti brez posebnega oblikovanja in dodanih slogov. Če avtorji uporabljajo dvostopenjsko ureditev naslovov, naj jo ustrezno označijo po naslednjem modelu: 1. stopnja = sredinska poravnava, velike črke, velikost 16 pt; 2. stopnja = leva poravnava, velike črke, velikost 14 pt. Praznih vrstic med odstavki naj avtorji ne vstavljajo. Daljši citat (tri vrstice ali več) mora biti od zgornjega in spodnjega odstavka ločen s prazno vrstico, kratka referenca nanj pa navedena v oklepaju za piko in zaključnim narekovajem. Ilustrativno gradivo oz. priloge naj bodo zaporedno oštevilčene, opremljene s podnapisi idr. potrebnimi podatki in oznako mesta postavitve v besedilu, prav tako pa morajo biti opremljene z ustrezno licenco in oznako avtorskih pravic. Grafično gradivo morajo avtorji oddati v ločenih datotekah ali s pomočjo spletnih storitev za deljenje datotek (ločljivost najmanj 350 dpi, priporočena širina 12,5 cm).

Članki so objavljeni v slovenskem ali angleškem jeziku, v dogovorjenih primerih tudi v drugih jezikih. Če avtorji v besedilu uporabljajo sestavljene ali redke znake (npr. fonetični zapis, prepis besedil v starejših črkopisih), jih morajo izbrati iz nabora pisave ZRCola. Za ustrezno jezikovno raven in prevode poskrbijo avtorji sami.

Navodila za citiranje

Vsak citat v reviji Traditiones je sestavljen iz dveh delov: iz kratkih referenc v besedilu, ki v oklepaju vsebujejo kratke identifikacijske podatke o viru (avtor objave, letnica objave), in seznama referenc z naslovom Reference, ki kratke reference na vire dopolnjuje z osnovnimi bibliografskimi podatki. Pri enotah, ki imajo DOI, je avtor dolžan na koncu vpisa na seznam referenc dodati DOI (v obliki DOI: 10.3986/Traditio2022510102; oznaka DOI mora vsebovati hiperpovezavo na ustrezno spletno mesto).

1) Kako oblikovati kratke reference v besedilu

Reference v besedilu naj bodo sestavljene iz priimka avtorja, ki mu sledi vejica, in leta objave citiranega vira.

En avtor

(Nairn, 1997)

Več avtorjev

(Geis, Bunn, 1997)

Avtorstvo skupine ali podjetja

(Global Environment Coordination, 1994)

Referenca na več citiranih virov

Navedbe virov si morajo znotraj oklepaja kratke reference slediti naraščajoče po letih objave, in sicer od najstarejšega do najnovejšega objavljenega vira. Navedbe virov je alternativno mogoče urediti tudi po abecedi priimkov avtorjev, če je to smiselno glede na vsebino članka. Avtor mora poskrbeti za dosledno uporabo enega ali drugega načina.

(Geis, 1997; Denn, 2003)

Anonimizirano navajanje člankov (revije, časopisi itd.)

(Washington Post, 1995)

Neposredne reference

(Nairn, 1997: 73)

Neposredne reference vsebujejo tudi številko strani; če gre za vir brez paginacije, uporabite podnaslov, številko poglavja, odstavka ali drugo obliko členitve vira na sestavne dele.

(Yetman, pod naslovom Slave Narratives during Slavery and After)

Reference na sekundarne vire

Referencam na sekundarne vire naj bi se izognili, če je to le mogoče, a če primarni vir ni na voljo, morajo avtorji v besedilu navesti primarni in sekundarni vir. Na seznamu referenc navajamo le bibliografske podatke sekundarnega vira:

(Sedgwick, 1844 po Rathbun, 2001)

Rathbun, Lyon. 2001. The Debate over Annexing Texas and the Emergence of Manifest Destiny. Rhetoric & Public Affairs 4 (3): 459–494.

2) Kako oblikovati seznam referenc

Na seznamu referenc je pri posameznem bibliografskem navedku leto objave drugi element, ki sledi imenu avtorja. Posamični elementi so ločeni s pikami, navedba avtorja, ki je pri posameznem bibliografskem navedku na prvem mestu, pa se začne s priimkom, ki mu sledi ime. Vnosi na seznamu literature so abecedno razvrščeni po priimkih. Imen in priimkov avtorjev navedenih virov ne krajšamo.

Vsi podatki o urednikih (ur.), prevajalcih (prev.) in drugih sodelujočih pri izdaji publikacije ter predlogi in vezniki, ki uvajajo posamezne elemente bibliografskega zapisa (naslov publikacije pri besedilih kot sestavnih delih uvaja predlog v; veznik med dvema avtorjema je in), morajo biti zapisani v jeziku razprave in ne v jeziku navedene publikacije. Prav tako je treba v celotni bibliografiji upoštevati pravopis jezika razprave (npr. uporabo pomišljaja pri zapisu paginacije: 100–120).

Knjige

En avtor

Nairn, Tom. 1997. Faces of Nationalism: Janus Revisited. London: Verso.

Več avtorjev

Geis, Gilbert in Ivan Bunn. 1997. A Trial of Witches: A Seventeenth-Century Witchcraft Prosecution. London: Routledge.

Uredniki

Kozorog, Miha, ur. 2023. Mladi podjetniki: etnografije političnega, ekonomskega in moralnega subjekta. Ljubljana: ZRC SAZU, Založba ZRC. DOI: 10.3986/9789610507130.

Avtorstvo skupine ali organizacije

Global Environment Coordination. 1994. Facing the Global Environment Challenge: A Progress Report on World Bank Global Environmental Operations. Washington, DC: Global Environment Coordination Division, Environment Dept., The World Bank.

Poglavje ali sestavek v knjigi

Roell, Craig H. 1994. The Piano in the American Home. V The Arts and the American Home, 1890-1930, ur. Jessica H. Foy in Karal Ann Marling, 193–204. Knoxville, TN: University of Tennessee Press.

Članki

Članek v reviji (en avtor)

Golež Kaučič, Marjetka. 2021. Jezik govora, jezik pesmi: med narečjem, nadnarečjem in standardnim jezikom. Traditiones 50 (2): 55–78. DOI: 10.3986/Traditio2021500204.

Članek v reviji (več avtorjev)

Rogelja Caf, Nataša, Alenka Janko Spreizer in Martina Bofulin. 2020. Morje mnogih rib: odbiranja preteklosti v severovzhodnem Jadranu. Traditiones 49 (3): 17–34. DOI: 10.3986/Traditio2020490302.

Članek v poljudni reviji ali v dnevnem časopisu

Birnbaum, Jeffrey H. 1998. How to Succeed at Damage Control. Fortune, 30. marec, 173–176.

Druge pogoste reference

Glasbena partitura

Johnson, Charles L. 1997. Crazy Bone Rag. V Ragtime Jubilee: 42 Piano Gems, 1911-21, ur. David A. Jasen, 41–45. Mineola, NY: Dover Publications.

Zvočni posnetek (intervju)

Kovačič, Mojca (oseba, ki intervjuva). 2022. Intervju z Jasmino Imširović Durić, 16. 6. 2022 (zvočni posnetek). Zvočni arhiv, Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU. Ljubljana: ZRC SAZU.

Videoposnetek na spletu

@drustvoslon1762. 2021. Vojarinka. (YouTube objava, 14. 6. 2021, trajanje 1:37). https://www.youtube.com/watch?v=ztpIMj_dKpQ (dostopano 3. 4. 2022).

Spletna stran

ZRC SAZU, Založba ZRC. https://omp.zrc-sazu.si/zalozba/index (dostopano 29. 3. 2023).

Zapis na blogu ali družbenem omrežju

Babič, Saša. 2021. Mestno vrtičkarstvo. Vsakdanjik: Etnološki zapisi, 21. julij. https://vsakdanjik.zrc-sazu.si/mestno-vrtickarstvo (dostopano 29. 3. 2023).

Digitalna podatkovna zbirka

Babič, Saša, Piret Voolaid in Kristina Muhu. 2018. Slovenian Riddles. Tartu: Estonian Literary Museum. https://www.folklore.ee/Slovenianriddles (dostopano 29. 3. 2023).

Zakonodajni dokument

MKRKI. 2006. Zakon o ratifikaciji Konvencije o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov. Uradni list Republike Slovenije 2006 (22). https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/76907 (dostopano 29. 3. 2023).

Terenski zapiski

Kranjec, Janez. 2000. Kranj, 24. 8. 2000 (terenski zapiski). Terenski zvezek JK 1: 79–90. Ljubljana: zasebna zbirka.

Recenzentski postopek

Vse članke po prejemu pregleda eden od urednikov, ki avtorje obvesti, ali njihov članek potrebuje dodatne popravke ali spremembe pred začetkom recenzentskega postopka. Po vnosu morebitnih popravkov uredništvo članek pošlje dvema anonimnima recenzentoma. Recenzenta prejmeta članek brez avtorjevih osebnih podatkov, avtor pa prejme recenziji brez podatkov o recenzentih. Če v recenzentskih ocenah popravki ali dopolnitve članka niso zahtevani in je članek takoj primeren za objavo, avtor komentarjev ne bo prejel. Če besedilo ne ustreza določilom tehničnih smernic, avtor pristane, da se besedilo ustrezno spremeni po presoji uredništva. Končno odločitev o objavi prispevka sprejme uredništvo revije.

Odprti dostop in arhiviranje

Vsi članki so takoj po izidu revije v celoti prosto dostopni. S tem si prizadevamo, da bi bili vsi raziskovalni dosežki dostopni čim širšemu krogu ljudi, in tako podpiramo globalno izmenjavo raziskovalnih dosežkov. Avtorju se za objavo članka v reviji ne zaračunavajo nikakršni stroški.

Digitalne izvode revije hranita repozitorij ZRC SAZU in digitalna knjižnica slovenske nacionalne knjižnice NUK, dLib.

Obvestilo o avtorskih pravicah

Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:

Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega prispevka, ki bo predvidoma izšel v reviji Traditiones v okviru Založbe ZRC, ZRC SAZU, tako da bo avtorstvo navedeno z imenom in priimkom. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča ZRC SAZU.

Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.

Imetniki avtorskih pravic na prispevkih, objavljenih v tej publikaciji, so avtorji, ki ZRC SAZU dovoljujejo objavo, reprodukcijo in distribucijo dela v tiskani in elektronski verziji revije in soglašajo s tem, da se ZRC SAZU v primeru ponovne uporabe dela navaja kot izvirni izdajatelj tega dela ter da javnosti omogoči dostop do avtorjevega dela pod pogoji Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarodna (CC BY 4.0). Prispevki iz letnikov od 49, št. 1 (2020) do 51, št. 3 (2022) so objavljeni pod pogoji licence CC BY-NC-ND 4.0. Uporabniki lahko pod pogoji navedenih licenc dostopajo do vseh arhivskih številk revije in posameznih prispevkov, objavljenih v njih. To ne velja za v člankih objavljena gradiva tretjih oseb.

Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucijski repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.

Pred postopkom pošiljanja ali med njim lahko avtorji delo objavijo na spletu (npr. v institucijski repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter k hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.