Diktatura in zaton parlamenta

Avtorji

  • John Keane

Povzetek

Schmittova strategija kritike parlamentarizma je zasnovana na poskusu histo-riziranja parlamentarnega diskurza, na tem, da ga opazuje kot produkt liberalnih poskusov depolitiziranja modernega sveta. Na tej podlagi skuša Schmitt, metafizik, razgaliti pojave, ki so vezani na parlament, in s tem razkriti in razložiti njegovo bistvo. Fenomen parlamenta hoče demaskirati z vprašanjem po njegovih temeljnih načelih.

Schmittov opis parlamenta temelji na poenostavljenih konceptualnih abstrakcijah in zaradi tega selektivno, to je — enostransko, preučuje in poudarja le nekatere od značilnosti in zagat parlamenta.

Ta enostranskost Schmittove interpretacije se kaže na več načinov: prvič v njegovem očitnem neupoštevanju predliberalne zgodovine parlamenta; drugič v tem, da mu ni uspelo dojeti globokega prepada med liberalnimi načeli parlamentov devetnajstega stoletja; in končno v njegovem slepem zavračanju možnosti, da bi se demokratično reformiralo parlament in okrepilo njegove moči v nasprotju s »totalno državo«.


Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Prenosi

Objavljeno

2016-09-12

Kako citirati

Keane, J. (2016). Diktatura in zaton parlamenta. Filozofski Vestnik, 8(2). Pridobljeno od https://ojs.zrc-sazu.si/filozofski-vestnik/article/view/4686