Narodni domovi na Moravskem in v avstrijski Šleziji pred letom 1914

Arhitektura in likovna umetnost kot priložnost za manifestacijo nacionalne pripadnosti

Avtorji

  • Jan Galeta

DOI:

https://doi.org/10.3986/ahas.25.2.09

Ključne besede:

narodni domovi, zgodovina arhitekture, nacionalizem, Moravska, Šlezija, nemška hiša

Povzetek

Tako imenovani narodni domovi so ena izmed posebnosti ne le arhitekture temveč tudi narodnega preporoda na območju habsburškega cesarstva v obdobju od ok. leta 1850 do leta 1914. Ta središča družabnega življenja so gradila društva in združenja, ne samo za svoje sede- že, temveč tudi z namenom privabiti čim širše občinstvo in s svojimi gledališkimi igrami, plesi, proslavami, predavanji ali restavracijami spodbuditi narodno zavest. Na Moravskem in v Šleziji so tovrstne objekte gradili Čehi, Nemci in Poljaki.

Stavbe s tako jasno opredeljeno nacionalno funkcijo so ponujale tudi priložnost z nacionalno propagando na- govoriti tako svojo okolico kot tudi obiskovalce. To je bilo mogoče doseči z različnimi sredstvi: z izbiro arhitekturnega sloga, ikonografijo arhitekturne dekoracije in umetniških del, prireditvami ob slavnostnih otvoritvah narodnih domov in govori na teh dogodkih, kampanjami v časopisju, katerih namen je bil očrniti narodne domove nasprotnega naroda in njihove obiskovalce ter tudi t. i. »odpadnike«. Članek na konkretnih primerih in v širšem kontekstu predstavlja povezavo med arhitekturo in nacionalno propagando.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografija avtorja

Jan Galeta

Masarykova univerzita, Filozofická fakulta
Seminář dějin umění
Arna Nováka 1/1
CZ-602 00 Brno

 

Prenosi

Objavljeno

2020-12-08

Kako citirati

Galeta, J. (2020). Narodni domovi na Moravskem in v avstrijski Šleziji pred letom 1914: Arhitektura in likovna umetnost kot priložnost za manifestacijo nacionalne pripadnosti. Acta Historiae Artis Slovenica, 25(2). https://doi.org/10.3986/ahas.25.2.09

Številka

Rubrike

Articles