Etnološko preučevanje etnične identitete slovenskih izseljencev

Avtorji

  • Ingrid Slavec

Povzetek

Prispevek obravnava problem raziskovanja etnične identitete slovenskih izseljencev, kakor so se pokazali v delu seminarja za preučevanje slovenskega izseljenstva na Oddelku za etnologijo FF v Ljubljani. V postopku zbiranja gradiva, študijske obravnave pomembne literature in izdelave seminarskih in diplomskih nalog je bilo veliko pozornosti posvečene konceptualnim in metodološkim vprašanjem. Novi pristopi razumevanja medkulturnih in medetičnih razmer in dinamične opredelitve etnične identitete so značilni za nastale elaborate, ki presegajo in zavračajo stereotipe o izseljenski kulturi.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Literatura

Besedilo predavanja na Etnografskem institutu SANU v Beogradu, 21. 1. 1988.

Mojca Ravnik, Etnološko proučevanje slovenskega izseljen­stva na Oddelku za etnologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, Glasnik

Slovenskega etnološkega društva, 22/1982, št. 3, str. 62-64.

Slavko Kremenšek, Uvod, Etnološka topografija slovenske­ga etničnega ozemlja, Ljubljana 1976, str. 1-2.

Frederik Barth, Introduction, Ethnic Groups and Boundaries, The Social Organization of Culture Difference,- ed. F. Barth, Bergen, Universitetsforlaget, 1969.

Network Analysis, Studies in Human Interaction, Jeremy Boissevain, J. Clyde Mitchell, eds., The Hague, Mouton, 1973.

Olga Supek, Etnos u etnologiji i kulturnoj antropologiji, Zgodovinske vzporednice slovenske in hrvaške etnologije 5, Ljubljana, Slovensko etnološko društvo, 1988, str. 29-60.

Prenosi

Objavljeno

1990-01-01

Kako citirati

Slavec, I. (1990). Etnološko preučevanje etnične identitete slovenskih izseljencev. Dve Domovini, (1), 308–318. Pridobljeno od https://ojs.zrc-sazu.si/twohomelands/article/view/13089

Številka

Rubrike

Članki