MIGRACIJSKA SITUACIJA V EVROPI PO DRUGI SVETOVNI VOJNI IN POSTOPNA (POLITIČNA) USKLAJEVANJA MED ČLANICAMI EGS (EU)

Avtorji

  • Marina Lukšič-Hacin

Ključne besede:

migracijska politika, Nemčija, Francija, Švedska, Evropska unija

Povzetek

V prispevku skušam odgovoriti na vprašanja: kako je potekal proces izoblikovanja skupne (kompromisne) politike na ravni EU, katera področja migracijske politike (v širšem pomenu) postavlja politika EU državam članicam kot zavezujoča, katera le kot priporočljiva, kakšne so podobnosti in razlike med izbranimi nacionalnimi migracijskimi politikami po drugi svetovni vojni, ali so bila zaradi dogovorov na ravni EU potrebna prilagajanja posameznih nacionalnih politik, katerih in kakšne so bile te spremembe? Pri tem se osredotočam na primerjavo med Nemčijo, Francijo in Švedsko, ki so po drugi svetovni vojni na različne načine urejale migracijsko situacijo, danes pa se zaradi dogovorov na ravni EU v nekaterih vidikih približujejo, medtem ko širša migracijska situacija še vedno ostaja v pristojnosti nacionalnih politik. Na teh področjih se na ravni EU države samo dogovarjajo o smernicah in želenih držah, ki naj bi se uveljavile po posameznih državah, v posameznih (nacionalnih) migracijskih politikah.
Dogovori in sporazumi med državami članicami EU, sprejeti in zavezujoči na meddržavni ravni, se navezujejo predvsem na regulacijo novega priseljevanja in gibanja prebivalcev, ki živijo v posameznih članicah, po celotnem prostoru EU. Pravice in dolžnosti, ki izhajajo iz teh dogovorov, lahko delimo v tri skupine: pravice za državljane članic, dogovori o dotoku nove delovne sile iz držav nečlanic in (ne)pravice ostalih prebivalcev nedržavljanov. To so priseljenci, ki živijo in delajo v državah članicah in v tem času še niso pridobili državljanstva ene od držav EU, torej so državljani nečlanic EU in imajo dovoljenje za bivanje in delo. Temelji schengenskega pravnega reda so se izoblikovali že sredi osemdesetih let. Maastrichtska pogodba, kasneje dopolnjena z Amsterdamsko, uvaja volilno pravico ter vrsto socialnih pravic in pravic iz dela. Amsterdamska pogodba in Evropski svet v Tampereju sta prinesla dogovore, ki so od članic EU zahtevali prilagoditve na področjih, povezanih z državljanskimi pravicami in nacionalno suverenostjo. V EU je od polovice devetdesetih let naprej velik poudarek na vzpostavljanju skupnega prostora in s tem na redefiniciji meja ter postavitvi razlike med t. i. notranjimi in zunanjimi mejami. Koncept evropskega državljanstva je še dodatno poudaril razlike. Kljub poenotenju stališč in državnih strategij držav članic EU na (i)migracijskem področju ključna vprašanja o pogojih življenja priseljencev ostajajo na ravni nacionalnih politik. Zgodovinsko pogojene razlike med državami članicami so še vedno velike, čeprav po drugi strani ne smemo spregledati sprememb, do katerih je prišlo v posameznih državah prav zaradi pritiskov skupnih dogovorov na ravni EU.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografija avtorja

Marina Lukšič-Hacin

Or. sociologije, doc. socialne in politične antropologije, višja znanstvena sodelavka, predstojnica Inštituta za slovensko izseljenstvo ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana, Slovenija

Literatura

Bevc, M., Verlič Christensen., B., Prevolnik Rupel, V. (2000): M igracije v Sloveniji v luči vključitve v EU. Inštitut za ekonomska raziskovanja, Ljubljana.

Bevc, M., Zupančič, J., Lukšič - Hacin, M. (2004): M igracijska politika in problem bega možganov. Inštitut za ekonomska raziskovanja, Ljubljana.

Bešter, R. (2003): M igracijska politika Slovenije in EU. Mirovni inštitut, Ljubljana.

Castles, S., M iller, M. J. (1993, 1998): The Age ofM igration. International Population M ovem ents in the M odem World. M acM illan, London.

Immigrants in Sweden, 1994.

Klinar, P. (1976): M ednarodne migracije. Obzorja, Maribor.

Klinar, P. (1985): M ednarodne migracije v kriznih razm erah. Obzorja, Maribor.

Klinar, P. (1989): Sodobni konjunktivni procesi druge generacije. RONIM ISU, Ljubljana.

Lukšič - Hacin, M. (1995): Ko tujina postane dom. Znanstveno in publicistično središče, Ljubljana.

Lukšič - Hacin, M. (1999): M ultikulturalizem in migracije. Založba ZRC, Ljubljana.

M esić, M., Heršak, E. (1989): Evropa, integracija i (jugoslovenska) migracija. M igracijske teme 1, str. 5-20.

M esit, M. (1993): Strategije razvitih družb. Teorija in praksa 7 -8 , str. 671-674

Verlič Christensen, B. (2000): M igracijska politika Evropske skupnosti in Slovenija. Teorija in praksa 6, str. 1117-1131.

Verlič Christensen, B. (2002): Evropa v precepu med svobodo in omejitvami migracij. Fakulteta za družbene vede, Ljubljana.

Prenosi

Objavljeno

2005-01-01

Kako citirati

Lukšič-Hacin, M. (2005). MIGRACIJSKA SITUACIJA V EVROPI PO DRUGI SVETOVNI VOJNI IN POSTOPNA (POLITIČNA) USKLAJEVANJA MED ČLANICAMI EGS (EU). Dve Domovini, (22). Pridobljeno od https://ojs.zrc-sazu.si/twohomelands/article/view/11902

Številka

Rubrike

Članki