O ODNOSU SLOVENSKIH IZOBRAŽENCEV DO ŽIDOV NA ČEŠKEM IN HRVAŠKEM

Avtorji

  • Irena Gantar Godina

Ključne besede:

Slovani, Židi, slovenski izobraženci-izseljenci, Češka, Hrvaška

Povzetek

Prispevek je fragmentaren prikaz odnosa enega dela slovenskih izseljenih izobražencev, trajnih in začasnih, na Češkem in Hrvaškem. Po svojih političnih prepričanjih so bili to večinoma narodno zavedni izobraženci, navdušeni za slovansko vzajemnost, nekateri pa so bili tudi rusofili. Na Češko so odhajali na študij prostovoljno, v znak protesta proti neenakopravnemu položaju Slovanov v državi. Pričakovali so pravo slovansko okolje/vzdušje, ki so ga sicer res lahko spoznali; v nasprotju s Slovenijo pa so se na Češkem soočili tudi z obstojem židovske skupnosti, ki je na Slovenskem ni bilo. Tako so lahko spremljali tudi odklonilen odnos Čehov do Židov in skozi tega – vsaj nekateri, npr. Marn in Radešček – svoje odklonilno stališče še poglobili. Specifične politične razmere na Hrvaškem so prisilile tiste, ki jih je zaposlila oblast oz. zaradi svojih političnih prepričanj niso našli dela doma in so prisilno »pristali« na Hrvaškem, da ne svojih političnih prepričanj ne odklonilnega odnosa do Židov niso objavljali javno. Ali pa so jih objavili, npr. Trdina, šele potem, ko so Hrvaško zapustili.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografija avtorja

Irena Gantar Godina

Irena Gantar Godina, PhD, historian, Institute for Slovenian Emigration Studies Scientificresearch Center of Slovenian Academy of Sciences and Arts

Literatura

Eva Holz, Four Treatises on Jews in Corniola and in Ljubljana in the 19th Century, in Jews and the Slavs, (ed. W.Moskovich et al.), Jerusalem in Slavic Culture, Vol. 6, Jerusalem-Ljubljana 1999, pp. 117-125.

Hilsneriada, k 100. vyroči 1899-1999 (ed. Bohumil Čemy et al.), Polna 1999.

Martin Swales, Liberalism or Hedonism ? Arthur Schnitzler s Diagnosis o f the Viennese Bourgeoisie, in Intellectuals and the Future in the Habsburg Monarchy 1890-1914, (ed. Laszlo Peter and Robert B. Pynsent), Studies in Russia and East Europe, McMillan, London 1988, pp. 13-28.

Steven Beller, The Role o f Jews in Viennese Culture and Society at the Tarn o f the Century, in Decadence & Innovation: Austro-Hungarian Life and Art at the Turn of the Century, ed. Robert Pynsent, Weidelfeld&Nicholson, London 1989, pp. 14-23.

Marko Štepec, Antisemitizem, Evropa in Slovenci, in Slovenci v Evropi (O nekaterih vidikih slovenske povezanosti s sosedi in Evropo), ed. Peter Vodopivec, Historia 5, Oddelek za zgodovino FF, Ljubljana 2002, pp. 61-85.

Ljiljana Dobrovšak, “Privremenaprisutnost” Zidova u Kraljevim Hrvatskoj i Slavoniji u 17. i 18. stolječu, Povijesni priloži (Historical Contributions), pp. 167-189.

Prenosi

Objavljeno

2006-01-01

Kako citirati

Gantar Godina, I. . (2006). O ODNOSU SLOVENSKIH IZOBRAŽENCEV DO ŽIDOV NA ČEŠKEM IN HRVAŠKEM. Dve Domovini, (24). Pridobljeno od https://ojs.zrc-sazu.si/twohomelands/article/view/11555

Številka

Rubrike

Članki