Avtohtonost in Romi: K ponovnemu premisleku načel manjšinske politike v Sloveniji
Ključne besede:
Romi, zakonodaja, primordializem, avtohtonost, modeli manjšinske zaščitePovzetek
Avtorja v prispevku analizirata koncept avtohtonosti, ki je v Sloveniji ustavna kategorija, in ugotavljata njegov (post)kolonialni izvor in nekritično privedbo v slovensko pravo in družboslovje, ki je bila v bistvu odvečna in slabo informirana. To je pokazalo tudi mnenje Ustavnega sodišča iz leta 1998, ki je ustavno kategorijo avtohtonosti, nanašajočo se na pripadnike italijanske in madžarske manjšine v Sloveniji in Slovence v sosednjih državah, označilo za pomensko in v svojih pravnih konsekvencah nejasno. Nato avtorja opišeta okoliščine, v katerih je bil leta 2007 sprejet Zakon o romski skupnosti v Republiki Sloveniji. Nato razvijeta izviren predlog manjšinske zaščite, ki ne temelji več na primordialističnem modelu »krvne vsote«, temveč na zaščiti prostorov, v katerih se in so se v preteklosti odvijali specifični kulturni, jezikovni, socialni in etnični procesi razlikovanj in sobivanja. Vztrajanje pri primordialističnem in rasističnem razumevanju in rabi konceptov avtohnosti namreč vidita kot grožnjo vsem manjšinam v Sloveniji, in grožnjo z radikalno etnicizacijo nacionalnega prostora.
Prenosi
Literatura
Deloria, Vine Jr. in Richard Lytle (1992). American Indian Policy in the Twentieth Century. Norman, OK: Univ. of Oklahoma Press.
Forbes, Jack D. (1993). Africans and Native Americans: The Language of Race and the Evolution of Red-Black Peoples. Chicago: Univ. Of Illinois Press.
Hočevar, Ksenija (2006). Ali smo Ambrušani res nestrpneži? Družina, 12. 11. 2006.
Genorio, Rado, Drago Kladnik, Ludvik Olas in Peter Repolusk (1985). Narodnostno mešano območje v Prekmurju. Geographica Slovenica, 16: 15–43.
Janko Spreizer, Alenka (2002). Vedel sem, da sem Cigan – rodil sem se kot Rom: znanstveni rasizem v raziskovanju Romov. Ljubljana: Institutum Studiorum Humanitatis – Fakulteta za podiplomski humanistični študij.
Janko Spreizer, Alenka (2006). Avtohtonost v slovenskem narod(nost)nem vprašanju in koncept staroselstva: nastavki za analizo ideologij primata. Razprave in gradivo, 50–51: 236–271.
Josipovič, Damir in Peter Repolusk (2000). Problematika Romov v občini Turnišče. Elaborat (formalni nosilec: Zupančič, J.; avtorja teksta: Josipovič, D. in Repolusk, P.). Ljubljana: Inštitut za geografijo.
Josipovič, Damir in Peter Repolusk (2003). Demographic characteristics of the Romany in Prekmurje. Acta Geographica Slovenica, 43 (1): 127–147.
Josipovič, Damir (2004). Dejavniki rodnostnega obnašanja v Sloveniji (Geografija Slovenije, 9). Ljubljana: Založba ZRC.
Knežević Hočevar, Duška (2006). Rodnost, etničnost in nacija: razmisleki o preučevanju demografskih značilnosti nacionalnih populacij. Razprave in gradivo, 50–51: 184–210.
Komac, Miran in Mojca Medvešek ur. (2005). Percepcija slovenske integracijske politike. Zaključno poročilo. Ljubljana: Inštitut za narodnostna vprašanja.
Kozinc, Željko (1997). Obrni, kakor hočeš: tabor leti v nebo – Grosupeljski Romi. Delo, Sobotna priloga, 25. 10. 1997.
Roter, Petra (2005). Integracija. Percepcija slovenske integracijske politike (ur. Komac, Miran in Mojca Medvešek), 199–206.
Šumi, Irena (1999). Blizu polnega kroga tega sveta: ameriški Indijanci med preteklostjo in sedanjostjo (Ethnicity, 3). Ljubljana: Inštitut za narodnostna vprašanja.
Šumi, Irena (2000). Kultura, etničnost, mejnost: konstrukcije različnosti v antropološki presoji. Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU.
Šumi, Irena (2004). Etnično razlikovanje v Sloveniji: izbrane problematizacije. Razprave in gradivo, 45: 14–47.
Tatz, Colin Martin (1979). Race politics in Australia: Aborigines, politics, and law. Sydney: Univ. of New England Publishing Unit.
Wilkins, David E. in K. Tsianina Lomawaima (2002). Uneven Ground: American Indian Sovereignty and Federal Law. Norman, OK: Univ. Of Oklahoma Press.
Zupančič, Jernej (2006). Poti k reševanju prostorske problematike romskih naselij. Rast, 17 (6): 616–62.
Zupančič, Jernej (2007). Romska naselja kot poseben del naselbinskega sistema v Sloveniji. Dela, 27: 215–246.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki