Otroštvo, domotožje in medgeneracijski prepad v književnosti slovenskih izseljencev
Ključne besede:
slovenska izseljenska književnost, otroštvo, idealiziranje domovine, nostalgija, medgeneracijski prepadPovzetek
V prispevku avtorica obravnava različne vidike otroštva in vplive na otroštvo, kot se odražajo v književnih delih šestdeseterice slovenskih izseljenskih pisateljev. Vprašanja, ki jo še zlasti zanimajo, so, kako je slovenska izseljenska književnost slikala izseljenskim otrokom otroštvo v stari domovini in življenje v novi domovini, kaj so izseljenski otroci dejansko doživljali v krogu družine in kaj zunaj njega v različnih obdobjih slovenskega izseljenstva in kako je vse to vplivalo na njihov pogled na svet, še zlasti pa na specifične značilnosti medgeneracijskega prepada v izseljenstvu. Avtorica primerja nekatere tematske značilnosti slovenskega izseljenskega leposlovja s podobnimi prvinami v delih priseljenskih avtorjev v Sloveniji.
Prenosi
Literatura
ISIM Survey (2005). The Archives of the Slovenian Migration Institute at SRC SASA, The ISIM Projects, “Literarna in kulturna podoba priseljencev v Sloveniji”, “Anketa o položaju priseljencev, njihovih potomcev in njihovih kultur v Sloveniji”.
Dimkovska, Lidija (2005). Književnost priseljencev v Sloveniji – njene značilnosti in položaj v slovenski literaturi. Dve domovini / Two Homelands 22: 59–78.
Dimkovska, Lidija (2006). Literarne objave ne-elitnih priseljenskih pisateljev v reviji Paralele – značilnosti in položaj v slovenski kulturi. Dve domovini / Two Homelands 23: 141–158.
Južnič, Stane (1993). Identiteta. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Lukšič-Hacin, Marina (1995). Ko tujina postane dom: Resocializacija in narodna identiteta pri slovenskih izseljencih. Ljubljana: Znanstveno in publicistično središče.
Lukšič-Hacin, Marina (2007). Normativni vidiki in delovne razmere za migrante v Zvezni republiki Nemčiji. Dve domovini / Two Homelands 25: 187–208.
Mikola, Maša (2005). Živeti med kulturami: Od avstralskih Slovencev do slovenskih Avstralcev. Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU.
Milharčič Hladnik, Mirjam (2007). Marie Prisland – her role in preserving Slovenian culture and tradition among Slovenian migrants in the United States. Dve domovini / Two Homelands 25: 229–247.
Toplak, Kristina (2008). »Buenas artes«: Ustvarjalnost Slovencev in njihovih potomcev v Buenos Airesu. Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU.
Toplak, Kristina (2009). Patriotizem kot izziv? Pomen uspešne integracije potomcev priseljencev za Slovensko vojsko. Demografska, etnična in migracijska dinamika v Sloveniji in njen vpliv na Slovensko vojsko (ed. Janja Žitnik Serafin). Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU, 137–152.
Šeleva, Elizabeta (2005). Dom-identitet. Skopje: Magor.
Žitnik, Janja (1991). Louis Adamic's image of America as it has been presented to the Slovene reading public. Slovene Studies 13(1): 111–116.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki