What is It Like To Be a Bat in the Time of Covid-19, or How Many Pandemics Could We Have?
DOI:
https://doi.org/10.3986/SMS20212404Ključne besede:
koronavirusna pandemija, netopir, sinofobija, (kritične) študije živali, primerjalna mitologija, popularna kulturaPovzetek
V zadnjih dveh letih (2020–2021) je ves svet prizadela pandemija Covid-19, zaradi česar so se pojavile različne domneve, alternativna dejstva in lažne novice. Med temi so najbolj prevladovale novice o netopirjih kot krivcih za širjenje virusa in posredno o kitajski prehrani kot glavnem vzroku. Vendar ni dokazov, da te povezave v trikotniku netopir-virus-človek veljajo, vir okužbe pa ni bil ugotovljen. Poleg netopirjev so ti virusi prisotni tudi pri drugih živalih, kot so kamele, luskavci in ljudje. Zato posamezni znanstveniki obračajo situacijo tako, da predstavljajo možnost prenosa virusa z ljudi na živali. Kljub temu pa je postalo demoniziranje netopirjev »sprejemljivo«. V zvezi s tem nas različni avtorji opozarjajo na določene zgodovinske kontekste pojmovanja in dojemanja netopirjev ter na podobnosti in razlike teh pojmovanj v času pandemije, pri čemer se nanje sklicujejo predvsem v kontekstu Hrvaške in sveta. Na koncu članek prikaže zgodbe o netopirjih kot pokazatelja reprezentacij Drugosti ter krepitve binarne in hierarhične delitve na »nas« in »njih«.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki