Prispevki

Za oddajo prispevkov online je potrebna Prijava in Pojdi na vstop.

Pogoji za oddajo prispevka

Avtorji morajo med postopkom oddaje preveriti, če njihovi prispevki ustrezajo spodnjim zahtevam. V primeru, da ne ustrezajo, so prispevki lahko zavrnjeni.
  • Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega prispevka, ki bo predvidoma izšel v reviji Studia Mythologica Slavica v okviru Založbe ZRC, ZRC SAZU.
  • Vsi avtorji so videli in odobrili zadnjo različico oddanega članka.
  • Prispevek še ni bil nikjer objavljen, niti ni v procesu objavljanja v kakšni drugi reviji (oziroma je razlaga podana v polju Komentarji uredniku).
  • Avtorji se strinjajo s tem, da ob objavi oddanega članka v reviji na ZRC SAZU (Založbo ZRC) prenesejo neizključne avtorske pravice: obdržijo avtorske pravice v obsegu, ki jim omogoča, da z avtorskim delom lahko še naprej razpolagajo, tudi tako, da ga še pred izidom članka v reviji objavijo v katerem od osebnih ali institucijskih repozitorijev.
  • Avtorji soglašajo z objavo njihovih del pod pogoji licence Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarodna (CC BY 4.0).
  • Za vse v članek vključeno avtorsko gradivo tretjih oseb, tudi spletno, so avtorji pridobili ustrezna dovoljenja za objavo v tiskani in elektronski obliki. Omejitve glede prenosa avtorskih pravic na tem gradivu bodo jasno označene.
  • V s člankom povezanimi raziskavami so bila pridobljena vsa potrebna dovoljenja za delo z ljudmi (v skladu z veljavnimi zakoni in institucionalnimi smernicami ter odobrene s strani ustrezne ustanov).
  • Besedilo ustreza stilskim in bibliotehničnim zahtevam navodilih za avtorje, navedenih v poglavju Navodila za avtorje (v meniju O reviji).

Smernice za avtorje

Prispevki

Navodila za avtorje

Uredništvo sprejema avtorsko povsem dokončane članke v elektronski obliki v Word formatu, po možnosti v RTF zapisu. Pošljite jih na elektronski naslov obeh urednikov. Uredništvo Studia mythological Slavica sprejema v objavo samo originalne in nove članke. Besedilo naj bo neoblikovano in neformatirano, z enojnim presledkom med vrsticami, le krepko in kurziva sta lahko označeni, velike črke uporabljajte le pri velikih začetnicah oz. inicialkah. Vse opombe naj bodo sprotne, tj. pod črto. Članki so lahko napisani v angleščini, nemščini, italijanščini, francoščini, slovenščini, hrvaščini, srbščini ali ruščini.

Članek naj vsebuje

Članki, ki jih pošljete na naslov znanstvene revije Studia Mythologica Slavica, morajo vsebovati sledeče elemente:

  • naslov članka v angleščini in v jeziku, v katerem je napisan članek;
  • avtorjevo ime in priimek;
  • avtorjevo izobrazbo (na primer: dr., mag.) in naziv (na primer: izr. prof., znanstveni svetnik);
  • avtorjev naslov (na primer: Univerza v Ljubljani, , Filozofska fakulteta, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijoAškerčeva cesta 2, SI–1000 Ljubljana);– zaporedje naj poteka od večje enote k manjši: univerza/krovna – fakulteta – institucija oddelek;
  • avtorjev elektronski naslov;
  • avtorjevo ORCID številko;
  • izvleček v angleščini (do 800 znakov s presledki);
  • do osem ključnih besed;
  • članek v angleščini, nemščini, italijanščini, francoščini, slovenščini, hrvaščini, srbščini ali ruščini (zaželeno je, da ne presega 45.000 znakov s presledki);
  • povzetek v angleščini oziroma , v primeru, da je članek v angleščini, naj bo povzetek v katerem od drugi za revijo sprejemljivih jezikov (do 5.000 znakov s presledki).

Citiranje

Pri citiranju literature in virov v besedilu navedite avtorjev priimek, leto izida in stran, na primer (Kuret 1989: 115–120). Če ima navedeno gradivo več kot tri avtorje, navedite le prvega (Melik et al. 1956). Spletne povezave naj bodo navedene v opombi pod črto. Daljši citati morajo biti ločeni od glavnega besedila in zapisani v kurzivi brez narekovajev. Krajši citati naj bodo del glavnega besedila in navedeni med narekovaji.

Referenčna literatura naj bo navedena po abecednem redu po priimkih avtorjev. Če je navedenih več del istega avtorja, ki so izšla v istem letu, dodajte k letnici črko (na primer 1999a in 1999b).

Digitalni objektni identifikator (DOI) mora biti dodan člankom, če ga imajo. Za več informacij obiščite spletno stran Crossref company (www.crossref.org; http://www.crossref.org/guestquery; http://dx.doi.org/).

Na primer:

1) monografije:

Minnich, Robert Gary, 1998: Homesteaders and citizens. Collective identity formation on the Austro-Italian-Slovene frontier. Bergen: Norse Publication (Bergen studies in social anthropology 52).

Pascolini, Mauro; Tessarin, Nicoletta, 1985: Lavoro in montagna. Bascaioli e malghesi della regione alpina friulana. Milano: Franco Angeli.

Bernard, Alan; Spencer, Jonathan (ur.), 1996: Encyclopedia of social and cultural anthropology. London – New York: Routledge.

Slavec Gradišnik, Ingrid; Ložar-Podlogar, Helena (ur.), 2008: Čar izročila. Zapuščina Nika Kureta (1906-1995). Ljubljana: Založba ZRC.

2) članki v revijah:

Puckering, Jo, 2014: The Gift of Volunteering and the Virtues of Self-Love: an Anthropological Perspective. Traditiones 43/3, 33–50. DOI: 10.3986/Traditio2014430303

Radomirović Maček; Kristina, Babič, Saša, 2022: COVID-19 conspiracy theories in Slovenia. Studia mythologica Slavica 25, 27–48. DOI: 10.3986/SMS20222502

3) poglavja v monografijah ali članki v zbornikih:

Matičetov, Milko, 1993: Resia. I. Dimensione linguistica. Fornasir, Giuseppe. V: Gri, Gian Paolo (ur.), La cultura popoloare in Friuli “Lo sguardo da fuori”. Atti del Convegno di studio. Udine: Academia di Scienze Lettere e Arti, 57–94.

Weiss, Sarah, 2013: Perspectives on Balinese Authenticities, V: Sanggar Çudamani’s Odalan Bali. Stepputat, Kendra (ur.), Performing Arts in Postmodern Bali – Changing Interpretations, Founding Traditions. Aachen: Shaker Verlag. 279–307.

4) spletni viri:

Vilhar, U. 2010: Fenološka opazovanja v okviru Intenzivnega spremljanja stanja gozdnih ekosistemov. Internet: http://www.gozdis.si/impsi/delavnice/Fenoloska%20opazovanja_Vilhar.pdf (19. 2. 2012).

Tabele in slike

Avtorji naj pošljejo fotografije, grafe in slikovni material v obliki, ki je primerna za skeniranje in za tisk, ali pa v resoluciji 300 dpi, zaželeno v TIF ali JPG formatu. Vse tabele in slike v članku naj bodo poenoteno oštevilčene (na primer: Slika 1, Slika 2) in naj vsebujejo podnaslove. V besedilu naj bo označeno njihovo mesto postavitve.

Recenzentski postopek

 

Odprti dostop in arhiviranje

Vsi članki so takoj po izidu revije v celoti prosto dostopni. S tem si prizadevamo, da bi bili vsi raziskovalni dosežki dostopni čim širšemu krogu ljudi, in tako podpiramo globalno izmenjavo raziskovalnih dosežkov. Avtorju se za objavo članka v reviji ne zaračunavajo nikakršni stroški.

Digitalne izvode revije hranita repozitorij ZRC SAZU in digitalna knjižnica slovenske nacionalne knjižnice NUK, dLib.

Obvestilo o avtorskih pravicah

Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:

Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega prispevka, ki bo predvidoma izšel v reviji Studia Mythologica Slavica v okviru Založbe ZRC, ZRC SAZU, tako da bo avtorstvo navedeno z imenom in priimkom. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča ZRC SAZU.

Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.

Imetniki avtorskih pravic na prispevkih, objavljenih v tej publikaciji, so avtorji, ki ZRC SAZU dovoljujejo objavo, reprodukcijo in distribucijo dela v tiskani in elektronski verziji revije in soglašajo s tem, da se ZRC SAZU v primeru ponovne uporabe dela navaja kot izvirni izdajatelj tega dela ter da javnosti omogoči dostop do avtorjevega dela pod pogoji Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0). Uporabniki lahko pod pogoji navedene licence dostopajo do vseh arhivskih številk revije in posameznih prispevkov, objavljenih v njih. To ne velja za v člankih objavljena gradiva tretjih oseb.

Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucijski repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.

Pred postopkom pošiljanja ali med njim lahko avtorji delo objavijo na spletu (npr. v institucijski repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter k hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.

Izjava o zasebnosti

Imena in e-poštni naslovi vpisani v tem spletišču se bodo striktno uporabljala le za navedene namene te revije in ne bodo predane nobeni tretji osebi.