Ontologija in matematika: teorija množic, teorija kategorij in teorija neskončnosti v Biti in dogodku, Logikah svetov in Imanenci resnic
DOI:
https://doi.org/10.3986/fv.41.2.01Ključne besede:
matematika in filozofija, ontologija, teorija množic, teorija kategorij, veliki kardinali, absolut, BadiouPovzetek
Pričujoči prispevek preiskuje razmerje med filozofijo in njenimi pogoji. Trditev: »Matematika je ontologija,« ki sem jo postavil pred tridesetimi leti, je trčila na nekaj težav. V prispevku predstavim šest možnosti za ontologijo. Moja lastna filozofska odločitev je bila razglasiti bit kot čisto mnoštvenost brez Enega in brez posebnega atributa, kakršna sta »materija« ali »duh«. Ta miselna pot me je napeljala na preučevanje matematičnega pogoja filozofije in raziskovanje strukturacij za mojo spekulativno odločitev znotraj polja matematike. Vendar pa moj začetni postulat: »Bit je mnoštvo brez Enega«, ni matematična trdetev, temveč filozofska. Pričujoči članek sklenem s predstavivijo razmerja med matematiko in filozofijo v Biti in dogodku, Logikah svetov in Imanenci resnic.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki