Participativna umetnost, filozofija in kritika
Ključne besede:
filozofska kritika, umetnostna kritika, ontologija umetniškega dela, etični obrat estetike, Jacques Rancière, kritika participativne umetnosti v SlovenijiPovzetek
Prispevek se osredotoča na kritiško refleksijo participativnih umetniških praks v luči potrebe, da poiščemo nove načine analiziranja umetnosti, ki ne bi bili več povezani zgolj z vizualnostjo. Avtorica izhaja iz predpostavke, da participativne umetnosti ni mogoče ustrezno ovrednotiti znotraj tradicionalnega okvira umetnostne kritike, ki uporablja zgolj estetsko-formalna konceptualna orodja, zato poseže po splošnejših konceptih s področja filozofije. Pri tem ji je v pomoč zlasti Rancièrova rehabilitacija estetike in njegova kritika etičnega obrata estetike, pa tudi upoštevanje zgodovinskega neuspeha estetike kot filozofske obravnave umetnosti in njegovih posledic za kritični diskurz o sodobni participativni umetnosti.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki