ONKRAJ INTERPELACIJE
Povzetek
Avtor skuša pokazati nezadostnost Althusserjevega pojma interpelacije in zagovarja psihoanalitični koncept subjekta. Ta subjekt vznika natanko tam, kjer interpelacija spodleti in temelji na delu ireduktibilne eksteriornosti v samem jedru konstruirane interiornosti, je ostanek, ki ne more preiti v simbolni red in ki je ne-zamisljiv znotraj althusserjanske perspektive. Avtor ilustrira svoje stališče z več zgledi, ki segajo od melodramatskih zapletov do funkcioniranja transfera v psihoanalizi in od heglovskega pojma duha do »stalinističnega načina subjektivacije«, in zaključuje, da je vsaka ideologija nemožno prizadevanje, da bi se spoprijeli s tem ostankom in da bi združili interiorno in eksteriorno, da pa je njeno pravo gorivo — užitek, ki ga izmikajoče nudi ta ostanek — tudi njena eksplozivna moč.Prenosi
Literatura
Adorno, Th. W., 1962: Einleitung in die Musiksoziologie, in: Adorno, Th. W., 1973: Gesammelte Schriften, Vol. 14, Frankfurt/M.
Freud, S., 1921: Group Psychology and the Analysis of the Ego, in: Pelican Freud Library, 1985, Vol. 12.
Hegel, G. W. F., 1977 : Phenomenology of Spirit (trans, by A. V. Miller), Oxford. Lacan, J., 1986: L’éthique de la psychanalyse, Paris.
Laclau, E., 1977: Politics and Ideology in Marxist Theory, London.
Laclau, E., Mouffe, Ch., 1985: Hegemony and Socialist Strategy, London.
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki