Korelacija med plimovanjem severnega dela Jadranskega morja in hidrodinamiko kraškega vodonosnika v jami Pozzo dei Protei di Monfalcone (matični kras)
DOI:
https://doi.org/10.3986/ac.v49i1.8966Ključne besede:
plimovanje, hidrogeologija, monitoring podzemne vode, matični kras, Jadransko morje, ItalijaPovzetek
Pozzo dei Protei di Monfalcone (severovzhodna Italija) je jama, razvita v krednih apnencih (cenomanij-turonij) v bližini stika med severozahodnim delom matičnega krasa in spodnjo soško nižino. Na dnu jame je podzemna voda na povprečni višini 1,89 m n. m. Ker je jama v bližini Jadranskega morja, so bili možni vplivi plimovanja na kraški vodonosnik proučevani na podlagi merjenja nivojev, specifične električne prevodnosti (EC, K25) in temperature podzemne vode z uporabo samodejnih merilnikov s shranjevanjem podatkov. Dnevna nihanja nivojev podzemne vode kažejo zaostanek 4–4.5 ure za plimovanjem. S plimovanjem povezane spremembe specifične električne prevodnosti so 2–5 μS/cm. Ker lahko glede na razmerje višin izključimo neposreden vpliv klina morske vode, lahko ciklične spremembe EC razlagamo z disperzijo na stiku slane in sladke vode ter z mobilizacijo bolj mineralizirane vode iz kamninske osnove. Hipoteza mešanja sladke in slane vode in slanih fosilnih vod v jamah tega območja je bila potrjena s splošnim povišanjem koncentracij kloridnega iona v tem delu kraškega vodonosnika v primerjavi z notranjimi deli matičnega krasa.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki