DNA, spektroskopska in geokemijska analiza fragmentov kosti in z njimi povezanih siginih tvorb v Postojnski jami, Slovenija
DOI:
https://doi.org/10.3986/ac.v49i2-3.7970Ključne besede:
paleoklima, stalagmit, Ursus, kras, paleontologija, jamski medved, deoksiribonukleinska kislinaPovzetek
Iz Postojnske jame so bili vzeti delci kosti, prevlečeni s kalcitno skorjo, vključno z odlomljenim stalagmitom, v katerem so zacementirani drobci kosti, da bi se ugotovilo, ali je mogoče določiti deoksiribonukleinsko kislino (DNA). Študijo dopolnjuje analiza s Fourierevo transformacijsko infrardečo spektroskopijo z zmanjšanim popolnim odbojem (FTIR-ATR), ki je bila izvedena, da se ugotovijo biokemične spremembe v kosteh in se preveri, ali je mogoče to analizo uporabiti kot kazalnik morebitne ohranjenosti DNA. Izvedene so bile tudi geokemijske analize, da bi ugotovili, ali je pripadajoča siga primerna za razlago časa kostne tanatocenoze in nadaljnje paleookoljske analize. Organska snov (kolagen) je slabo ohranjena. Pri enem vzorcu nam je z verižno reakcijo s polimerazo (PCR) uspelo pomnožiti 94 bp dolg fragment gena za citokrom b (Cyt b) mitohondrijske DNA (mtDNA) in pomnožene produkte smo uspešno sekvencirali. Dobljeno zaporedje dolžine 70 bp ustreza zaporedju Cytb jamskega medveda (Ursus deningeri ali Ursus spelaeus sensu lato). U-Th datacija sige, ki pokriva kosti, nakazuje, da se je tanatocenoza pojavila pred 55 ka, najverjetneje v fazi MIS 4 ali MIS 3. Visoka poroznost in rekristalizacija sige v tem delu jame preprečujeta paleoklimatsko interpretacijo visoke ločljivosti, geokemija stabilnih izotopov z nizko ločljivostjo pa nakazuje na stepi podobno okolje.
Prenosi
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da v njem niso kršene avtorske pravice tretjih oseb ali kake druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter da bodo povrnili morebitno škodo.
Podrobneje v rubriki: Prispevki