Topografske razmere za prostorsko razporeditev kraških vrtač v mestih Valjevo in Mionica, zahodna Srbija

Avtorji

DOI:

https://doi.org/10.3986/ac.v53i2-3.13850

Ključne besede:

kraška vrtača, analiza točkovnih vzorcev, gostota vrtač, geomorfološke dejavnosti, zahodna Srbija

Povzetek

Kras v mestih Valjevo in Mionica je apnenčasto območje na skrajnem vzhodnem pobočju Notranjih Dinaridov v zahodni Srbiji. Na površini 380 km2 so značilne kraške oblike, predvsem vrtače, slepe doline, suhe doline in jame. Vrtače se pojavljajo na 75 % celotnega območja, na tem območju jih je natančno 5.319. Cilj študije je določiti usmerjevalne dejavnike za prostorsko razporeditev vrtač, predvsem morfološko, na osnovni ravni pa so predstavljeni litološki, tektonski in podnebni dejavniki. Morfološki dejavniki so v tej študiji analizirani z morfometričnimi značilnostmi in izračuni, ki vključujejo nadmorsko višino, povprečje topografskega naklona in razvrstitev reliefnih oblik na podlagi geomorfološke dejavnosti. Uporabljeni so digitalni modeli višin z ločljivostjo 90 m in 30 m. Vir podatkov za položaj vrtač so bili topografski zemljevidi v merilu 1 : 25.000.
Prostorska razporeditev vrtač na proučevanem območju je precej neenakomerna. Razlikujemo lahko tri območja (grozde) z večjo koncentracijo vrtač, kjer je na 34 % celotnega proučevanega območja 72 % vrtač. Ta tri območja so kraška območja vasi Lelić, Bačevci in Robaje, ločujejo pa jih globoke kanjonske doline. Največja gostota vrtač po metodi Kernel Density Estimator je 33 vrtač na km2 na območju vasi Stapar na severozahodnem obrobju proučevanega območja. Glavni dejavniki, ki vplivajo na prostorsko razporeditev vrtač, so topografski naklon in faze morfološkega/hidrografskega razvoja območja.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Objavljeno

2024-12-27

Kako citirati

Milošević, M., Ćalić, J., & Milivojević, M. . (2024). Topografske razmere za prostorsko razporeditev kraških vrtač v mestih Valjevo in Mionica, zahodna Srbija. Acta Carsologica, 53(2-3), 187–201. https://doi.org/10.3986/ac.v53i2-3.13850

Številka

Rubrike

Original papers